CNN: چین پساکرونا به سرعت در حال پر کردن خلاء اقتصادی‌اش است

[ad_1]

به گزارش سیتنا به نقل از پایگاه شبکه الکوثر، تارنمای شبکه خبری سی‌ان‌ان در مقاله ای انتقادی از عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و اعضای دولت وی بخصوص مایک پمپئو وزیر امورخارجه او نوشت: چین، کشوری که تا پیش از این کاخ سفید آن را «رقیب راهبردی» خود می خواند، کشوری که  دولت ترامپ آن را متهم  در عملیاتی خرابکارانه علیه آمریکا می دانست، کشوری که وزارت خارجه آمریکا آن را یک دولت مستبد و ناقض حقوق بشر می خواند، کشوری که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا آن را تهدید بالقوه برای سلامتی و روش زندگی آمریکایی‌ها توصیف می کرد؛ حال برای تامین نیازهای پزشکی خود جهت مقابله با ویروس کرونا و  نجات جان شهروندانش، به این کشور روی آورده و به آن متکی شده و دولت دونالد ترامپ عملا  سرنوشت زندگی آمریکایی ها را به دستان چین سپرده است.

سی‌ان‌ان در ادامه این مقاله انتقادی می‌نویسد: از ماه آوریل تاکنون بیش از ۳۰۰هزار مورد تایید شده به بیماری کووید-۱۹ در آمریکا به ثبت رسیده است و ناکارآمدی ترامپ در مواجهه با این اپیدمی، اکنون این فرصت را به چین داده است تا به سرعت قدرت اقتصادی خود را احیا کند، چراکه دولت ترامپ می بایست پیش از همه گیر شدن این ویروس استراتژی برای ذخیره کردن  کافی تجهیزات پزشکی و توزیع آن می داشت، که این استراتژی را نداشت.

در ادامه این مقاله آمده است: ترامپ تنها پس از آنکه شمار جان‌باختگان مبتلا به کووید-19 در آمریکا به بیش از هفت هزار نفر رسید، روز ۱۵فروردین ماه اقدام به  متوقف ساختن صادرات تجهیزات پزشکی از آمریکا می کند، اما با این اقدام دولت ترامپ، باز هم آمریکا تولید کافی تجهیزات پزشکی که مورد نیاز بیمارستان ها و افراد مبتلا به این ویروس است را ندارد، در نتیجه‌ ناکامی دولت ترامپ در تامین چنین تجهیزاتی چاره‌ای برای دیگران باقی نگذاشت تا از هرکجا که می توانند تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود را تامین کنند به همین خاطر است که «اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک از اهدای یک‌هزار دستگاه تنفس توسط دولت چین و سفارش ۱۷هزار دستگاه دیگر به آن کشور خبر می دهد.

سی‌ان‌ان در ادامه نوشت: مسئولان شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی در چین می گویند درخواست ها برای دستگاه تنفس هم اکنون ۱۰ برابر بیشتر از آن چیزی است که در بیمارستان های جهان موجود است.

این مقاله انتقادی می نویسد چین حالا از بحرانی که خودش از آن رهایی یافته، پول پارو می کند.

سی‌ان‌ان با تاختن بر سیاست های ناکارآمد کاخ سفید نوشت: درحالی که آمریکا در تقلای مقابله با ویروس کرونا است، حال چین بعنوان کشور غلبه کننده بر این ویروس (چین پسا کرونا) درحدی تجهیزات پزشکی می سازد که آمریکا قادر به انجامش نیست؛ چین پس از ماه ها قرنطینه و تعطیلی حال به سرعت خلاء اقتصادی خود را پر می کند درحالی که آمریکا همچنان درحال دست و پنجه نرم کردن با این ویروس است. چینی ها در برابر کرونا استراتژی داشتند و ما (آمریکا) نداشتیم.

مقاله این رسانه آمریکایی درادامه می نویسد: حال که جان آمریکایی ها بسته به موافقت دولت چین به صادارات تجهیزات پزشکی به آمریکا است. جنگ الفاظ که کاخ سفید (علیه پکن) به راه انداخته بود، «سرد» شده است؛ آنچه که واضح است چینی ها می دانند که مساله حیاتی دولت ترامپ نجات جان آمریکایی ها است و آمریکا به این تجهیزات پزشکی نیاز دارد؛ چین از این توانایی برخوردار است تا این صادرات به آمریکا را کُند و یا متوقف سازد، آنها ما را «بی دفاع» یافته‌اند.

حال آنها بیش از هرزمان دیگری در عرصه سیاست خارجی از اهرم فشار علیه آمریکا برخوردار هستند.

سی ان ان در این مقاله می نویسد: دولت ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی ناگزیر به انجام هرکاری برای نجات جان آمریکایی ها هستند، اما باید آگاه بود که متکی بودن به چین در این زمینه هزینه گزافی در پی خواهد داشت. درحالی که دیگر کشورها در تقلای مقابله با ویروس کرونا هستند ، چین اکنون دست برتر را دارد.

سی ان ان در پایان این مقاله انتقادی  نوشت: واقعیت دهشتناک این است که دولت ترامپ جان آمریکایی ها را در دستان چینی ها گذاشته است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *