چه کسی مالک جزیره کیش است؟

 

جای جای ایران را که بگردید با مکان هایی مواجه می شوید که هر کدام شان گوشه ای از تاریخ پر فراز و نشیب آن را روایت می کنند. خرمشهر را ببینید، با آن همه ایستادگی اش در برابر دشمن ها شهره خاص و عام شده است. سری به شمال کشور بزنید و با دیدن جاذبه های تاریخی اش به وجد بیایید. شاید غرب و رشادت های غرب نشین های ایران در زمان جنگ و حتی در طول تاریخ هیچ وقت از ذهنمان پاک نشود. هر گوشه از ایران، از شمال گرفته تا جنوب، از شرق گرفته تا غرب یادآور تاریخی است که هیچ کس در هیچ شرایطی نمی تواند منکر آن ها شود. جزیره کیش اگر چه در نظر بسیاری از افراد یک جزیره تازه تاسیس و مدرن است اما قدمتی تاریخی دارد و زندگی در آن از سال ها پیش رواج داشته است.

در این مقاله قصد داریم به یک سوال مهم که این روزها نقل محافل شده و ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است پاسخ دهیم. چه کسی مالک جزیره کیش است؟ در ادامه همراه ما باشید تا تاریخچه کیش را کند و کاو کنیم و ببینیم واقعا مالک کیش چه کسی است.

 

آپلود عکس

 

مالکان جزیره کیش در طول تاریخ

در طول تاریخ افراد مختلفی بر جزیره کیش حکومت می کردند. نکته مهمی که در کتاب های تاریخی نوشته شده این است که این جزیره از زمان حکومت هخامنشیان و سپس ساسانیان و اشکانیان تحت تسلط ایرانی ها بوده است. در دوران حکومت هخامنشیان کیش به عنوان مکانی برای صید مروارید شناخته می شد و اهالی آن به تجارت مشغول بودند. حتی بعد از اینکه اسکندر به ایران حمله کرد و زمان پادشاهی هخامنشیان به پایان رسید، باز هم کیش مکانی برای تجارت و صید مرواریدهای زیبا و البته شگفت انگیز بود.

بعد از اینکه اعراب به ایران حمله کردند و بیشتر شهرهای آن را به تصرف خود در آوردند، جزایر ایران را یک به یک از آن خود کردند. در میان این جزایر، جزیره کیش اهمیت بسیار زیادی برای آن ها داشت و به تصرف آن پرداختند. در دوره سلجوقیان بود که کیش به یکی از مراکز تجاری بزرگ تبدیل شد و تجارت در آن بیشتر از قبل رونق گرفت. با این حال نکته مهم این است که حاکمیت معنوی ایرانی ها بر کیش به دوران قدیم باز می گردد و این موضوع را می توان از  نامه های نوشته شده به زبان پهلوی نیز متوجه شد.

 

تاریخچه جزیره کیش

اگر بدانید جزیره کیش در طول این سال ها فراز و نشیب های زیادی به خود دیده است حتما تعجب می کنید. بهتر است بدانید که در سال 1289 هجری ناصرالدین شاه قاجار این جزیره را برای حمایت از تلاش ها و فعالیت های محمدخان قوام الملک به او هدیه کرد. در سال 1302 بود که میرزا ابراهیم قوام الملک جزیره کیش را با مبلغ 25 هزار تومان به محمدرضا سطوت الممالک فروخت. بعد از چند سال این جزیره توسط محمد اعظم خان بنی عباسیان با مبلغ نهصد هزار تومان خریداری شد و جزو املاک دولتی به حساب آمد.

 

آپلود عکس

 

واگذاری جزیره کیش به چینی ها

این روزها به هر طرف که نگاه کنید و از هر کسی که سوال کنید صحبت از واگذاری جزیره کیش به چینی ها داغ است. بحث های زیادی درباره صحت این موضوع در میان رسانه ها دست به دست می چرخد و نگرانی های زیادی را برای مردم این منطقه و کل ایران به وجود آورده است. اگر سری به سایت های خبری بزنید مطالب تحلیلی مختلفی را در این باب مشاهده خواهید کرد که هر کدام از آن ها این موضوع را از جنبه خاصی مورد بررسی قرار داده اند. شایعه واگذاری کیش به چینی ها به امروز و دیروز باز نمی گردد. این را مدیر عامل منطقه آزاد کیش می گوید و معتقد است از دو سال پیش این شایعات در میان مردم و حتی مسئولین دست به دست می چرخیده است و به نظر می رسد منبع آن یکی از سایت های سلطنت طلب باشد. حالا بعد از دو سال دوباره این خبر در میان مردم کوچه بازار پیچیده است و شایعه واگذاری کیش به چینی ها نگرانی های زیادی ایجاد کرده است. ظریف در سخنرانی اخیر خود اشاره کرد که حتی یک وجب از ایران را هم به چینی ها نداده ایم و نخواهیم داد.

 

آپلود عکس

 

سند 25 ساله همکاری ایران و چین

با این حال تصویب سند 25 ساله همکاری با چین در طول این مدت خبرساز شده است. شاید یکی از بخش های بحث برانگیز این سند اشاره به توسعه جزایر منتخب در حوزه گردشگری و سایر فعالیت ها توسط چین باشد. با این وجود در این بند اشاره ای به جزیره کیش نشده است و جزایر منتخب از طرف ایران انتخاب خواهد شد. در این میان صحبت های یکی از نمایندگان مجلس و تایید واگذاری جزیره کیش به چین بحث را داغ تر کرد و باعث شد حرف و حدیث های زیادی در این باره شکل بگیرد. البته بعد از چند روز این نماینده حرف خود را پس گرفت و بر اشتباه بودن حرف هایش صحه گذاشت. اینکه جزیره کیش به چینی ها واگذار شده است یا نه موضوعی است که باید سیاستمداران به آن پاسخ دهند اما چیزی که واضح است این است که خاک ایران متعلق به ایرانی ها بوده و خواهد بود. در صورتی که به اخبار حوزه گردشگری علاقه خاصی داشته و مایلید تا از آخرین اخبار مربوط به دنیای گردشگری اطلاع کسب کنید می توانید با مراجعه به سایت  lahzeakhar آخرین اخبار و اتفاقات حوزه گردشگری در ایران را دریافت کنید.

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.