فعالیت ۴۰۰ شرکت فناور در زمینه‌ی تولید محصولات مقابله با ویروس کرونا/ لزوم تقویت انعکاس رسانه‌ای اقدامات پارک‌های علم و فناوری

[ad_1]

به گزارش سیتنا، دکتر مسعود برومند در این نشست مجازی با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری را می‌توان به نوعی پلتفرم اقدامات استان‌ها قلمداد کرد، تصریح کرد: تقاضای ما از پارک‌ها این است که گزارش عملکرد خود را به صورت هفتگی جمع‌آوری و در اختیار این معاونت قرار دهند تا بتوانیم به سازماندهی و بررسی وضعیت سراسری کشور اقدام کنیم. انتظار ما این است که شرکت‌های فناور همواره چند قدم جلوتر از سایر بخش‌ها فعالیت کنند.

وی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور بایستی ارتباط بیشتری با رؤسای دانشگاه‌های استان‌ها اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشند، خاطرنشان کرد: ارتباط بیشتر پارک‌های علم و فناوری با دانشگاه‌های علوم پزشکی و دیگر دانشگاه های استان‌ها سبب می‌شود که نیازهای روز جامعه را پیش از فراگیری شناخته و به دنبال راه حل آنها باشند.

به گفته برومند، امروزه پارک‌های علم و فناوری کشور در برخی حوزه‌ها به جایی رسیده‌اند که علاوه بر قابلیت تأمین نیاز کشور، توانایی صادرات به دیگر کشورها را نیز دارا هستند.

وی در پایان گفت: تقاضای دیگر ما از اصحاب رسانه است؛ دوستان رسانه‌ها از جمله صداوسیما باید پوشش رسانه‌ای در خور اقدامات پارک‌های علم و فناوری داشته باشند و محصولات تولید شده آنها را به جامعه معرفی کنند. معرفی محصولات شرکت‌ها می‌تواند ادامه کسب و کار آنها را با سهولت بیشتری پیش ببرد.

فروش ۱۳ هزار میلیاردی شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری

در ادامه این نشست مجازی، دکتر مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با اشاره به آمار پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور گفت: تعداد پارک های علم وفناوری کشور شامل ۴۲ پارک و ۱ شهرک علمی و تحقیقاتی می‌شود.

وی گفت: از این تعداد ۳۵ پارک زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ۸ پارک بیرون از وزارت علوم قرار دارند. پارک‌های زیر نظر وزارت علوم شامل شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ۲۷ پارک وابسته به وزارت علوم و ۷ پارک وابسته به دانشگاه‌های وزارت علوم شامل تهران، صنعتی شریف، شهید بهشتی، تربیت مدرس، سمنان، تحصیلات تکمیلی زنجان و تحصیلات تکمیلی کرمان می‌شود.

به گفته وی، پارک‌های غیروابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز شامل دو پارک وابسته به دانشگاه‌های وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی (علوم پزشکی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی)، یک پارک وابسته به دستگاه اجرایی (پارکICT)، یک پارک وابسته به نهاد ریاست جمهوری (پارک پردیس)، سه پارک وابسته به جهاد دانشگاهی (فناوری‌های نرم، البرز و کرمانشاه) و یک پارک وابسته به بخش خصوصی (ایرانیان) است. پارک‌های علم و فناوری تقریباً هر ۴۵ روز یکبار جلسه‌ای در سطح رؤسای پارک‌ها برگزار می‌کنند.

کشمیری در ادامه به تشریح دستاوردهای پارک های علم و فناوری پرداخت و گفت: مجموعه فروش شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه ۹ هزار واحد فناور در کشور فعال است که از این تعداد، هزار واحد مجوز دانش بنیان را کسب کرده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه امسال بودجه پارک‌های علم و فناوری ۲۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد داشته است. مساحت اراضی پارک ها نیز هزار هکتار است.

وی در پایان گفت: با آغاز شیوع کرونا در کشور، بیش از ۴۰۰ شرکت فناور در زمینه تولید محصول‌های مبارزه با کرونا فعالیت خود را جهت‌دهی کردند. این فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف تجهیز و درمان بوده که شامل توانایی تولید حدود یک میلیون ماسک در روز، یک و نیم میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده در روز، تولید ونتیلاتور، مخازن اکسیژن، دماسنج های غیر تماسی، لباس‌های حفاظتی و کیت های تشخیص می‌شود. در این میان پارک قزوین و سپس گلستان بیشترین تولید مواد ضدعفونی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بیشترین تولید ماسک و صنعتی شریف بیشترین تعداد شرکت های تجهیزاتی را در میان ۴۰۰ شرکت فعال به خود اختصاص داده‌اند.

توانایی سریع تغییر کاربری شرکت‌ها با پیدایش نیازهای جدید کشور

در بخش دیگری از این نشست، علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر حس خودباوری موجود در پارک‌های سراسر کشور در دوران شیوع کرونا خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه فشارها به دولت برای تعطیلی کشور، شرایط پیش آمده در جهان به گونه‌ای پیش رفت که امکان مقایسه اقدامات ایران با دیگر کشورها به وجود آمد.

وی افزود: در زمینه تامین اقلام مورد نیاز کشور، سهم درخور توجهی از این تأمین برعهده پارک‌های علم و فناوری بود. صندوق نیز در این بخش ۵۰۰ میلیارد منابع اختصاص داده است. از میان طرح های موجود تعداد ۴۸ طرح برای اجرایی شدن از سوی صندوق تصویب شد. ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع تاکنون به شرکت‌ها پرداخت شده است.

وحدت با اشاره به لزوم حمایت از سامانه‌های بومی کشور در شرایط کنونی گفت: یکی از موارد قابل بررسی موضوع حمایت از سامانه‌هایی است که می‌توانند در این شرایط کمک بسیاری به جامعه انجام دهند. در این ایام چند سامانه فعال نقش مهمی داشتند موضوع بعدی در خصوص حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ‌ها است. چابکی شرکت‌های مستقر در پارک‌ها موضوع بسیار مهمی است. شرکت‌ها توانستند با پیدایش نیازهای جدید کشور سریعاً تغییر کاربری بدهند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *