سردار حاجی‌زاده با تشریح جزئیات پرتاب ماهواره «نور»: امروز اعلام می‌کنم که یک ابرقدرت هستیم

[ad_1]

به گزارش سیتنا، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه شامگاه پنجشنبه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری به ارائه توضیحاتی درباره فرآیند پرتاب ماهواره نظامی «نور» پرداخت و گفت: این موفقیت لطف و عنایت الهی بود و شهید تهرانی مقدم پایه گذار این صنعت بودند؛ همچنین از دانشگاه‌ها و شرکت های دانش بنیان، وزارت دفاع و به ویژه سازمان صنایع هوافضا که ما را در ساخت موتور مرحله اول یاری کردند، تشکر می کنم.

وی با بیان اینکه «میدانستیم که دشمنان به دنبال رصد این کار هستند و تلاش کردیم که به صورت چراغ خاموش کار را پیش ببریم»، تاکید کرد: فضا یک نیاز است. بدون حضور در فضا از خیلی از امکانات نظامی و غیرنظامی که ابعاد وسیعی دارد در فضا هستند، محروم می‌شدیم و بعد پنجم امور نظامی پس از زمینی، دریایی، هوایی و سایبری، فضایی است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تاکید بر اینکه محدودیت‌هایی که در حوزه زمینی و هوایی برای اشراف اطلاعاتی داریم، در حوزه فضایی خیلی کمتر است، افزود: زمانی که این پرتاب را انجام دادیم از ایستگاه های تهران، زاهدان و چابهار ماهواره را کنترل کردیم؛ پس از ۹۰ دقیقه که این ماهواره یک دور به دور زمین چرخید، سیگنال آن را در شمال غرب کشور دریافت کردیم. بین ۳ تا ۱۰ روز آینده برخی فرمان‌های آن صادر خواهد شد و تنظیمات آن کامل و کاربری آن صد درصد می‌شود.

سردار حاجی زاده درباره ضرورت ورود سپاه به عرصه فضایی، اظهار کرد: در سال 88 با تصویب فرماندهی کل قوا نیروی هوایی سپاه به نیروی هوافضای سپاه تبدیل شد؛ از آن روز ما یک فرماندهی بعنوان فرماندهی فضایی در نیرو تاسیس کردیم و طی این یازده سال اقدامات بسیار گسترده ای انجام شده است. طبیعتا به دنبال توسعه این فرماندهی هستیم. همانطور که فرماندهی موشکی ما در سال 63 کار خود را با دو سکو شروع کرد و امروز به یک قدرت نظامی تبدیل شده است، ان‌شاءالله روزی خواهد رسید که فرماندهی فضایی ما هم جایگاه ویژه ای در کشور هم در بخش دفاعی و هم بخش غیر دفاعی پیدا خواهد کرد.

وی گفت: این پروژه مجموعه ای از پروژه‌های خیلی بزرگ و یک ابرپروژه بود. تزریق ماهواره به فضا یک موفقیت است، اما اصل کار شکستن سدهای بسیار زیادی از فناوری است که امروز آنها را به دست آوردیم. آنچه ساخته شده است با محاسبه و ارقام دقیق بوده است. ماهواره‌بر ما یک ماهواره‌بر چند مرحله‌ای است که هر مرحله آن یک پروژه است. ما مجبور بودیم بدنه پیشران‌ها را سبک کنیم به همین دلیل نیز از مواد کامپوزیتی استفاده کردیم و خود این موضوع پیچیدگی‌های زیادی داشت.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه با بیان اینکه «ابرقدرت‌هایی که به مرز دانش تزریق ماهواره به مدار رسیده‌اند، شکست های زیادی را تجربه کرده‌اند، اما به لطف خدا برای ما در اولین مرحله موفقیت آمیز بود»، خاطر نشان کرد: کار فضایی را حتما توسعه خواهیم داد؛ امروز حوزه نظامی و غیرنظامی در بخش کارهای اطلاعاتی نیاز به سنجش دارد که از طریق فضا اتفاق می‌افتد. در حوزه ارتباط، تعیین موقعیت و … نیز همینطور است. پیشرفت های امروز دنیا با تکیه بر فناوری‌های فضایی است. ما تحریم هستیم و طبیعتا ما باید این امکان را برای خودمان فراهم کنیم.

سردار حاجی زاده با تاکید بر اینکه تحریم برکات زیادی برای ما داشته است، گفت: اگر چشممان به دست بیگانه باشد، همیشه محتاجیم. در همین قضیه کرونا، دیدیم که جامعه پزشکی ما چقدر ایثارگر هستند و ملت ما چقدر بزرگ هستند. ما از فرصت های تحریم ها استفاده حداکثری کردیم. امروز در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین در جایگاه بسیار بالایی در دنیا هستیم، در بحث موشکی، پدافند هوایی همینطور و ان‌شاءالله در حوزه فضایی هم به جایگاه بالایی خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه سمتگیری ما به سمت استفاده از ماهواره برهای سوخت جامد است و تمام مراحل را سوخت جامد خواهیم کرد، تاکید کرد: در همین مورد اخیر موتور مرحله اول سوخت مایع بود برای اینکه میخواستیم ارزان شود. الان که کار ما تثبیت شده است، موتور مرحله اول را هم سوخت جامد خواهیم کرد. ما این پرتاب را با یک سکوی پرتاب متحرک انجام دادیم که معنای آن این است که نیازی به پایگاه ثابت پرتاب نداریم و همه اینها باعث ارزان سازی می‌شود. امروز لبه تکنولوژی دنیا در حوزه ماهواره برها همین ماهواره برهای سوخت جامد است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه همچنین با اشاره به استفاده از بدنه کامپوزیتی در موشک رعد-۵۰۰، افزود: این موشک در عین حالی که وزن آن نصف شده است، اما ۲۰۰ کیلومتر بیشتر برد دارد.

سردار حاجی زاده تصریح کرد: هر کشوری که در حوزه فضایی به این مرحله می‌رسد در رده ابرقدرت‌ها محسوب می‌شود.

وی درباره موتور نازل متحرک این ماهواره‌بر نیز خاطرنشان کرد: در موشک های سوخت مایع هدایت توسط بالک‌های انتهایی انجام می‌شود؛ اما در سوخت جامد ما کنترلی روی سوخت نداریم و تراست هم خیلی بالاست و طبیعتا باید نازل بتواند خودش حرکت کند. الحمدالله به تکنولوژی نازل متحرک رسیده‌ایم.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه همچنین درباره دیگر اجزای پرتاب ماهواره نور به فضا، اظهار کرد: افراد زیادی در این کار دخیل بودند؛ اطلاعات سنسورهای تله‌متری ماهواره‌بر در لحظه مخابره می‌شود که همه این اقدامات توسط جوانان همین کشور انجام شده است.

سردار حاجی زاده با اشاره به تاثیر این کار بر قدرت دفاعی کشور، گفت: اینکه داد آمریکایی ها درآمده، نشان دهنده اهمیت این مسئله است؛ آنها می‌دانند که ما به توانمندی جدیدی رسیده‌ایم و از این کار ناراحت هستند. آمریکایی‌ها شهید سلیمانی را شهید کردند؛ برای چه مسئولیت آن را قبول کردند؟ آنها می‌خواستند بگویند نماد مقاومت را زدیم تا فرماندهان مقاومت بترسند. آنها اطمینان کاذبی پیدا کرده بودند که ایران پاسخ نمی‌دهد، وقتی دیدند مردم شعار انتقام می‌دهند، گفتند اگر ایران اقدامی کند، ۵۲ نقطه را خواهیم زد؛ آن نقطه فرهنگی هم که می‌گفتند بیت رهبری بود؛ اما دیدند که عین الاسد موشک باران شد و صبح همان روز برنامه دیدار رهبری به صورت زنده از حسینیه امام خمینی(ره) پخش شد.

وی با تاکید بر اینکه آمریکایی ‌ها به دنبال این بودند که ایران را بی‌حیثیت کنند، افزود: اما به عکس، ایران عزیز شد و ما امروز با افتخار اعلام می کنم که یک ابرقدرت هستیم و با قدرت به ملت ایران قول می‌دهیم که فناوری فضایی را پیش می‌بریم و قوی خواهیم شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه «آن روزی که عین الاسد را می‌زدیم، تصور خود ما این بود که پاسخ می‌دهند»، خاطرنشان کرد: ما هم ۴۰۰ نقطه را آماده کرده بودیم که بزنیم.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه ان‌شاءالله ماهواره بعدی را در مدار بالاتر قرار خواهیم داد، اظهار کرد: ما نقش نخ تسبیح را داریم و دانه های این تسبیح همین جوانان و شرکت‌های دانش بنیان است. کل کارهای موشک های زمین به زمین و ماهواره‌برها بنیانش را شهید تهرانی مقدم گذاشت و شاگردان ایشان ادامه دادند و نتیجه آن را امروز می‌بینیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *