دسترسی 90 درصدی روستاهای بالای 20 خانوار استان قم به تلفن ثابت

[ad_1]

به گزارش سیتنا، سید رضا موسوی با اعلام این مطلب افزود: یکی از ارکان‌ توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساختی است که فیبر نوری و ظرفیت شبکه انتقال و ظرفیت پهنای باند ورودی استان در اهمیت اول است که از این لحاظ استان قم تا به امروز وضعیت بسیار مناسبی داشته و تمامی نیازهای مشترکان استانی را تامین کرده است.

موسوی با بیان اینکه پروژه توسعه فیبر نوری روستایی استان پیشرفتی بالای 40درصدی دارد و پس از پایان پروژه خدمات ارتباطی مطلوب تری به روستاهای مسیر ارائه می شود، گفت: در فاز اول توسعه فیبرنوری در قالب طرح خدمات عمومی اجباری روستایی USO 124 کیلومتر فیبر از مسیر سلفچگان جاده اراک و روستاهای مسیر کشیده می شود.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم با اشاره به رتبه ششم کشوری این استان در شاخص ضریب نفوذ تلفن همراه، تصریح کرد: در حوزه تلفن ثابت نیز دایری خطوط استان در سال 1398به  بیش از 484 هزار شماره رسیده و استان قم از لحاظ ضریب نفوذ تلفن ثابت جز 10 استان برتر کشور است و 90 درصد روستای بالای 20 خانوار به تلفن ثابت خانگی دسترسی دارند.

وی افزود: از 225 آبادی استان قم، 142 روستا دارای اینترنت پرسرعت، 204 روستا دارای پوشش تلفن همراه اول و174 روستا دارای پوشش ایرانسل هستند.

موسوی در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته با افزایش میزان پهنای باند و ارتقای سایت‌های تلفن همراه به نسل سوم و چهارم قابلیت ارائه سرویس‌های دیتای پهن باند برای مشترکان فراهم ‌شده است، گفت: این ارتقا و تغییر نسل، ضریب نفوذ مشترکان تلفن همراه را 145 درصد و پوشش جاده های اصلی، فرعی و ریلی استان را به 99 درصد افزایش داده است.

وی افزود: در حال حاضر طول شبکه فیبرنوری استان 557 کیلومتر، ظرفیت شبکه انتقال به بیش از 110 گیگابایت بر ثانیه و ظرفیت پهنای باند ورودی استان نیز220 گیگابایت است، اما در حوزه درون‌شهری، مخابرات منطقه قم در حال اجرا و برقراری زیرساخت‌های فیبرنوری به‌ منظورتامین زیرساخت‌های لازم برای پروژه شهر هوشمند است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *