در تولید و صادرات تجهیزات «ایران ساخت» برای درمان کرونا توانمند هستیم

[ad_1]

به گزارش سیتنا، سورنا ستاری در حاشیه چهارمین نشست کارگروه ارزیابی رسانه‌ای مدیریت بیماری کرونا در وزارت کشور در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه با تلاش‌های جمعی، اتفاقات بسیار خوبی در حوزه ساخت تجهیزات جدید در عرصه مبارزه با کرونا در کشور واقع  شده است.

ستاری ادامه داد: ما در حوزه تولید تجهیزات پزشکی معتبر نظیر ونتیلاتور و دستگاه‌های مختلف اتاق عمل شاهد تحولات فوق العاده ای در کشور هستیم به طوری که این شرکتها اکنون تاییدیه های لازم را دارند و می توانند محصولات خود را حتی به اروپا صادر کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: با تولید انبوه شرکت‌های دانش بنیان در زمینه ماسک و  مواد ضدعفونی نیز در حال حاضر همه بخش‌های تولید را در داخل کشور در اختیار داریم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

تحقق هزاران تست بالینی در حوزه بیماری کرونا

ستاری با بیان اینکه ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان موجب شده است بتوانیم به خوبی در مقابل کرونا مقاومت کنیم، افزود: این دستاورد حاصل کمک و فعالیت صدها مرکز پژوهشی، شرکت دانش بنیان و دانشگاهیان بوده و خوشبختانه صدها طرح پژوهشی و هزاران تست بالینی در این زمینه محقق شده است.

ستاری همچنین گفت: نتیجه این طرح‌ها موجب شده است امروز نسبت به بیماری کرونا و راه‌های درمان آن به شناخت خوبی دست یابیم و علاوه بر آن، همه تجهیزات پزشکی لازم را نیز توسط شرکت های دانش بنیان در داخل تولید کنیم.

ستاری با مقایسه وضعیت مهار ویروس کرونا در ایران و سایر کشورها ادامه داد: مشارکت مردم و نقش آفرینی شرکت‌های دانش بنیان و سایر دستگاه‌ها در تولید نیازهای پزشکی کشور باعث شده است اکنون کشورمان در شرایط کنترل این بیماری قرار بگیرد؛ اتفاقی که در  برخی کشور ها آن را نمی بینیم و شاهد تداوم افزایش تعداد مبتلایان آنها هستیم.

پیمودن مسیر تا انتها با قدرت

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تاکید کرد: تحقیقات علمی و پژوهشی از سوی شرکت ها و موسسات دانش بنیان براب شناخت بیشتر بیماری کووید ۱۹ با قدرت ادامه دارد و امیدواریم با یافته های جدید علمی، کنترل دقیق تر و موثرتری  روی این بیماری و نحوه مواجهه با آن داشته باشیم.

ستاری در مورد استفاده از کیت‌های سرولوژی نیز گفت: استفاده از این نوع کیت در ایران نیازمند تاییدیه وزارت بهداشت است و با الحاق پروتکل وزارت بهداشت، امکان استفاده از آن در کشور وجود خواهد داشت.

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان در باره مباحث مطرح شده در نشست امروز کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا، بیان کرد: در این جلسه، اقدامات صورت گرفته از سوی شرکت های دانش بنیان، پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها در حوزه‌های بیوتکنولوژی، مواد هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات (ICT) در حوزه بیماری کرونا تشریح شد و راهکارهایی در زمینه بهره گیری بیشتر از ظرفیت این مجموعه‌ها در تولیدات علمی و پزشکی کشور ارایه شد.

بر اساس این گزارش، در حاشیه این نشست، نمایشگاهی از برخی محصولات شرکت های دانش بنیان ایرانی در زمینه بیماری کرونا از جمله دستگاه تنفس مصنوعی  (ونتیلاتور)، کیت های تشخیص کرونا، دستگاه پالس اکسیمتر (سنجش میزان اکسیژن خون و ضربان قلب)‌ و انواع ماسک های نانو نظیر ان ۹۵، ان ۹۹ و ان ۸۰ در معرض دید شرکت کنندگان قرار گرفت.

کارگروه ارزیابی رسانه ای مدیریت بیماری کرونا با دستور رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور و با هدف تقویت ابعاد اطلاع رسانی و پاسخگوئی دستگاه ها در عرصه تقویت توان تولیدی و خودکفایی کشور در روند مبارزه با بیماری کرونا و ظرفیت سازی مناسب رسانه ای در این زمینه با حضور مدیران و نمایندگان رسانه ها و دستگاه‌های اجرایی  مرتبط تشکیل شده و تاکنون نشست هایی را با حضور معاونان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و برخی دیگر از بخش های کشور داشته است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *