جهانبخش: با تهمت زدن به فوتبالیست‌ها می‌خواهند فالوور جمع کنند

[ad_1]

به گزارش خبرورزشی، فوتبال تعطیل است. همه دل‌شان گرفته. خوره‌های فوتبال یک جای زندگی‌شان می‌لنگد. دوست دارند بازی‌ها دوباره برگزار شود. مخصوصاً لیگ برتر انگلیس. جهانبخش هم یک خبر خوب به این خوره‌ها می‌دهد: «لیگ برتر برگزار خواهد شد.» او در گفت‌وگو با خبرورزشی این خبر را اعلام کرد. از ایمیل باشگاه گفت و اینکه از ۱۲ می (۹ روز دیگر) تمرینات‌شان را در گروه‌های کوچک آغاز خواهند کرد.

علیرضا در انگلیس با کرونا چه می‌کنید؟
خدا را شکر وضعیت بهتر از قبل شده. مسئولان و مردم اینجا کرونا را جدی گرفتند. همه در قرنطینه ماندند. ماجرا جدی بود. وقتی گفتند قرنطینه یعنی باید در قرنطینه بمانید و وقتی رعایت نکنید، با شما برخورد صورت می‌گیرد. دلیل هم این است؛ مسئولان می‌گویند نباید در این شرایط کادر درمانی تحت فشار باشند. باید از آن‌ها هم مراقبت صورت بگیرد. برای همین مردم وظیفه دارند به بهبود شرایط کمک کنند. باور کنید همین حالا که وضع کمی بهتر شده، باز مردم فقط برای خرید مایحتاج بیرون می‌آیند. خود من گهگاه برای خرید به سوپرمارکت می‌روم. هیچ‌کس در خیابان نیست. کسانی هم که می‌آیند، با رفع مایحتاج خود سریع به خانه برمی‌گردند.

چیزی که در انگلیس چهره‌ها را اذیت می‌کند، حضور پاپاراتزی‌ها یا رسانه‌هایی است که خیلی روی زندگی مخصوصاً فوتبالیست‌ها ریز هستند. این اذیت‌تان نمی‌کند؟
این طبیعی است. به هر حال بازیکنان حرفه‌ای از نظر آن‌ها الگو هستند و شرایط‌شان با مردم عادی فرق می‌کند. به همین دلیل حساسیت بیشتری روی بازیکنان دارند. البته خیلی از فوتبالیست‌ها در این سطح همه چیز را رعایت می‌کنند. در واقع فوتبالیست‌های حرفه‌ای کاملاً به این مسئله آگاه هستند و جالب است که حتی آموزش لازم را هم می‌بینند. اینجا شرایط طوری است که همه چیز در بالاترین سطح است و ناخواسته چیز‌های مهمی یاد می‌گیرید. مثلاً اخیراً یک اتفاق جنجالی برای بازیکن استون‌ویلا افتاد. او کاری ضروری داشت و از خانه خارج شد ولی در مسیر تصادف کرد و باعث شد یکسری داستان‌ها برایش درست شود. رسانه‌ها در این باره زیاد نوشتند و خلاصه حاشیه‌های زیادی برای او درست شد. شاید اگر تصادف نمی‌کرد، این اتفاق نمی‌افتد ولی به هر حال دید رسانه این بود، چون او معروف است، باید به قوانین قرنطینه احترام می‌گذاشت. می‌گفتند او الگوست و نباید چنین کاری می‌کرد.

تو کلاً نظرت درباره خبرنگاران پاپاراتزی انگلیس چیست؟
من حرف‌های ضد و نقیضی درباره این خبرنگاران شنیده‌ام. حتی بعضی از آن‌ها در رستوران‌ها کار می‌کنند. حتی خبرنگاران و خبرگزاری‌ها حاضر هستند مبالغ هنگفتی پرداخت کنند تا چیزی را که نیاز دارند به دست بیاورند. به خاطر همین به زندگی شخصی بازیکنان و مربیان و چهره‌ها سرک می‌کشند. رفت‌وآمد شخصی آن‌ها را زیر نظر می‌گیرند. من نمی‌توانم قضاوت درستی روی این مسئله داشته باشم ولی یک اعتقادی دارم؛ سرک کشیدن به زندگی شخصی فوتبالیست‌ها کار درستی نیست. نباید به حریم شخصی کسی وارد شد. ما فوتبالیست حرفه‌ای هستیم ولی خارج از فوتبال دوست داریم زندگی کنیم. هرکسی دوست دارد در زندگی شخصی‌اش آرامش داشته باشد. ببخشید مگر همین خبرنگار پاپاراتزی زندگی شخصی ندارد؟! متأسفانه این چیز‌ها در دو، سه کشور از جمله انگلیس زیاد اتفاق می‌افتد. من علیرضا جهانبخش، زندگی شخصی‌ام را در بیرون از فوتبال دارم. مسئولیت زندگی شخصی‌ام با خودم است و وقتی فردی این‌گونه بخواهد سرک بکشد، من احساس می‌کنم به حریم خصوصی‌ام تعرض شده است.

پس اگر یک خبرنگار پاپاراتزی جلویت ظاهر شود، بدجور عصبی می‌شوی.
این اتفاق برایم افتاد. ۱۰ روز قبل بود که رفته بود در پارکی تمرین کنم. متأسفانه یک خبرنگار پاپاراتزی که آنجا بود شروع به فیلم گرفتن کرد. او فیلم می‌گرفت و می‌گفت می‌بینید که جهانبخش به قرنطینه احترام نمی‌گذارد. شما‌ها که فکر می‌کنید حرفه‌ای هستید، چرا قانون را رعایت نمی‌کنید؟ این در حالی است که ما بازیکنان اتفاقاً اجازه داریم با رعایت فاصله اجتماعی تمرین کنیم. آن روز کلی خانواده هم در پارک حضور داشتند و ورزش می‌کردند. واکنشی نسبت به این رفتارش نداشتم ولی او حرف‌هایی می‌زد که زننده بود.

چه عکس‌العملی نشان دادی؟
من عکس‌العملی نشان ندادم. به نظرم رفتار او جهت‌دار بود و برای خود من جالب نبود.

در ایران هم شاید پاپاراتزی به آن صورت نداشته باشیم ولی در همین ایام تعطیلات شاهد لایو‌های مجازی بودیم که خیلی بحث‌های عجیبی در آن شد. مثلاً درباره فوتبالیست‌ها چیز‌هایی می‌گفتند که جنجالی بود. تو چقدر در جریان این اتهامات قرار گرفتی؟ چیزی شنیدی؟
متأسفانه فوتبال به خاطر پرطرفدار بودنش، شده منبعی برای بعضی‌ها که بیشتر دیده شوند و برای خودشان فالوور جمع کنند. با حرف زدن درباره فوتبالیست‌ها می‌خواهند خودشان را در زمینه‌های مختلف مطرح کنند. متأسفانه سیبل این داستان، فوتبالیست‌ها هستند. به نظرم ما‌ها هستیم که باید از خودمان مراقبت کنیم و حتی با توجه به این محیط، بدانیم با کی صحبت کنیم و با کی صحبت نکنیم. تا بوده همین بوده. بالاخره دنبال معروفیت از این طریق هستند و می‌خواهند مخاطب بیشتر جذب کنند. حالا این وسط با تهمت زدن به فوتبالیست می‌خواهند فالوور جذب کنند و بهترین راه است.

یکی از جنجال‌های اخیر همین ماجرای علی کریمی و آرات حسینی بود. آرات هم که در انگلیس و نزدیکی شماست. کلاً نظرت درباره آن اتفاق چه بود؟
من دورادور در جریان این مسئله بودم. متأسفانه بعضی چیز‌ها با هدف قبلی انجام می‌شود. من می‌گویم مهم این است که بدانیم با چه کسی چطور حرف بزنیم و چطور معاشرت کنیم. راستش ماجرای علی کریمی و آرات خیلی من را متأثر کرد. نیازی به حرف زدن راجع به علی کریمی نیست. او سابقه فوتبالی‌اش مشخص است. میزان محبوبیتش هم مشخص است. در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد. کریمی برای فوتبال ما کار‌هایی کرده که قابل بیان نیست. من واکنش کریمی را دیدم. به نظرم کاملاً حرفه‌ای بود. واکنش بدی به آرات و آن اتفاقات نشان نداد. بیرون گود ایستاد و ماجرا هم ختم به خیر شد. یکی مثل کریمی یا نسل ما، دوست دارند نسل‌هایی که می‌آیند بتوانند ستاره شوند. بتوانند در فوتبال ایران و حتی دنیا تأثیرگذار شوند. وقتی یک نفر از کشورمان موفق شود، یعنی ایران موفق شده. ولی اینکه در چه جهتی حرکت کند و چطور باشد، مهم است. من اتفاقاً با پدر آرات کم و بیشتر صحبت می‌کنم. با توجه به تجربیاتی که در این سال‌ها به دست آورده‌ام، هر چیزی که به نظرم برسد، به او می‌گویم. اتفاقاً به پدر آرات گفتم الان او ۶ ساله است. باید زمان بدهی. درست است که الان علاقه نشان داده ولی معلوم نیست که در ۱۵ سالگی همین علاقه و انرژی را نسبت به فوتبال داشته باشد یا نه؟ بالاخره الان او بچه است. بیشتر فشار روی پدرش است. نباید آرات را وارد این داستان‌ها و این فصل کرد. او سن و سالش کم است. زود است درباره اش قضاوت کنیم. ممکن است این فشار‌ها اثر مفنی رویش بگذارد.

علیرضا برایمان بگو لیگ برتر برگزار می‌شود یا بحث تعطیلی است؟
اتفاقاً جلسات مرتباً برگزار می‌شود. قرار بود تمرینات تیم از روز جمعه آغاز شود ولی دوباره جلسه‌ای برگزار شد و تصمیم گرفتند از ۹ روز دیگر تمرینات را آغاز کنیم. در این جلسه صحبت‌هایی صورت گرفت. قرار بر این شد تا کل تیم برویم و تست پزشکی بدهیم و بعد از آن در گروه‌های کوچک تمرینات‌مان را شروع کنیم. فعلاً که در قرنطینه هستیم و نمی‌توانیم کار را شروع کنیم. آخرین خبر این است که رقابت‌های لیگ برتر برگزار خواهد شد، با تدابیری که در نظر گرفته خواهد شد. اتفاقاً باشگاه ایمیلی برای بازیکنان ارسال کرده و خبر داده آماده تمرینات باشید تا استارت بزنیم. جلسات هم مکرر ادامه دارد.

علی، اینکه می‌گویند تو وسط بهشت هستی درست است؟
چرا؟!

آن ورزشگاه‌ها، آن زمین‌ها، درآمد بازیکنان، زندگی متفاوت فوتبالیست‌ها در انگلیس؛ انگار در بهشت هستی.
این یک واقعیت است. کیفیت، امکانات و البته بهایی که در انگلیس به فوتبالیست‌ها می‌دهند، بی‌نظیر است. اینجا در بحث تبلیغات و آگهی‌ها هم در سطحی هستیم که واقعاً هیچ لیگی در دنیا با آن قابل قیاس نیست. لالیگا و بوندس‌لیگا هم قوی هستند ولی بالاخره اینجا انگلیس و فوتبال جزیره است. من در هلند هم بازی کرده‌ام. بازیکنان ما هم در کشور‌های مختلف بوده‌اند. همه می‌گویند هیچ جا مثل انگلیس نمی‌شود. فوتبال جزیره با همه جای دنیا متفاوت است. با اختلاف بهترین لیگ دنیاست و افتخار می‌کنم اینجا هستم. سخت‌افزار که در انگلیس بی‌نظیر است.

علیرضا، اخیراً سعید عزت‌اللهی به خبرورزشی گفته جهانبخش را در فیفا می‌برم. واکنش تو چیست؟
این‌طور‌ها هم نیست. مثلاً من و سعید اگر ۵ بازی می‌کنیم، ۳ بار او می‌برد و ۲ بار من. یعنی من بازنده محض نیستم. قطعاً برد‌های سعید بیشتر از من است.

کدام تیم را انتخاب می‌کنی؟
من پاری‌سن‌ژرمن را انتخاب می‌کنم و سعید هم منچسترسیتی را.

تیم‌های مورد علاقه‌تان؟
تیم‌هایی هستند که راحت با آن‌ها بازی می‌کنیم. این را هم بگویم من به اندازه سعید، فیفا بازی نمی‌کنم. جدیداً که مثل سردار تو خط جنگ زده‌ام و کال اف دیوتی بازی می‌کنم که واقعاً خوب است.

سعید درباره بیرانوند گفته بیرانوند نهایتاً قارچ‌خور بازی کند. واقعا؟!
(خنده) من که ندیدم علیرضا فیفا بازی کند. به خاطر همین نمی‌توانم بگویم این‌کاره است یا نه؟ ولی بعید می‌دانم حرفی برای گفتن داشته باشد. از بین کسانی که با آن‌ها بازی کرده‌ام سعید خیلی خوب است. همین‌طور مهدی طارمی. قبلاً که در اردو یادم هست ترابی و قلی زاده هم بازی می‌کردند. آن‌ها هم خوب بودند.

با کی‌روش هم بازی می‌کردید؟
نه، کارلوس اهل پلی‌استیشن نبود.

گفتی مهدی طارمی. در پرتغال عالی بوده، فکرش را می‌کردی؟
قبل از اینکه مهدی به پرتغال برود، با هم حرف می‌زدیم. می‌خواست تصمیم بگیرد. خوشحالم که چنین تصمیم خوبی برای فوتبالش گرفت و قدم بزرگی برداشت. من مطمئن بودم مهدی طارمی موفق می‌شود. قشنگ می‌دانست چه می‌خواهد. هدفش مشخص بود. سال اولش که عالی بوده. توانست خوب عمل کند. این را بگویم پیشنهادات متعدد طارمی شوکه‌ام نکرد. او کیفیت دارد. خیلی تلاش می‌کند. زبانش هم بهتر از قبل شده.

مثل اینکه بازیکنان سر مصاحبه انگلیسی اش به او گیر داده‌اند.
کم و بیش گیر دادند!

تو هم جزوشان بودی؟
نه بابا، من نبودم.

درباره حضور مهدی طارمی در انگلیس هم بحث‌هایی هست.
شنیدم که مهدی از لیگ برتر پیشنهاد دارد. چون او خوب بوده، این صحبت‌ها و پیشنهادات زیاد است. امیدوارم این اتفاق بیفتد و مهدی طارمی به انگلیس بیاید. آن وقت اینجا دو تا ایرانی می‌شویم. نزدیک من هم باشد، عالی است. قبلاً سعید و کریم بودند. اینجا تنها نبودم. همیشه با هم بودیم و زمان‌های خوبی با هم می‌گذراندیم. حوصله‌مان کمتر سر می‌رفت و به هم کمک می‌کردیم. اگر این اتفاق بیفتد و مهدی به لیگ برتر بیاید، عالی است.

ممنون علیرضا. حرف خاصی در پایان مانده؟
فقط می‌خواهم به مهدی مهدوی‌کیای عزیز تسلیت بگویم. غم آخرش باشد. با آقا مهدی صحبت کردم. متأسفانه برادرش را از دست داده. من از مهدوی‌کیا خیلی چیز‌ها یاد گرفتم. همیشه عادت داشتم او را خندان ببینم و به خاطر همین دیدنش با ناراحتی، من را خیلی ناراحت کرد. خدا به خودش و خانواده اش صبر بدهد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *