بیش از 13000 محصول دانش‌بنیان در فن‌بازار عرضه شد

[ad_1]

به گزارش سیتنا، میلاد صدرخانلو رئیس شبکه فن بازار ملی ایران در این‌باره افزود: فعالیت‌های این شبکه در سالی که گذشت در چند حوزه قابل تقسیم بندی است، یکی از وظایف شبکه فن بازار ملی در کشور، اضافه کردن مراکز استانی و تخصصی فن بازار به این شبکه است که یکی از اولویت‌های اصلی شبکه فن بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محسوب می شود.

وی افزد: سه دفتر فن بازار منطقه ای در استان‌های آذربایجان غربی، لرستان و خراسان شمالی طی سال 98 ایجاد شد که افتتاح دفاتر استان‌های آذربایجان غربی و خراسان شمالی با همکاری پارک‌های علم و فناوری آن استان‌ها و بازگشایی دفتر فن بازار منطقه ای لرستان، با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی آن استان بوده است.

ایجاد فن بازار شهر هوشمند

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران ضمن توضیح تمایز فن بازارهای تخصصی و منطقه ای، اظهار کرد: در سال 1397 در کشور تنها فن بازار تخصصی صنعت گاز به شبکه فن بازار ملی متصل بود، خوشبختانه در سال 1398 تفاهم نامه‌های لازم، برای ایجاد فن بازارهای تخصصی جدید منعقد شد. ایجاد فن بازار تخصصی سلامت یکی از آخرین اقدامات در این زمینه بود که با توجه به همکاری انجام گرفته با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، انتظار می‌رود این فن بازار تخصصی در ماه‌های آغازین سال 1399 افتتاح گردد.

ایجاد فن بازار تخصصی شهر هوشمند با تولیت شهرداری تهران و دبیرخانه تهران هوشمند، از دیگر اقداماتی بود که در سال 1398 انجام گرفت. صدرخانلو در این رابطه گفت: امیدوار هستیم که افتتاح رسمی آن با پایان یافتن مراحل مقدماتی از قبیل انتخاب کارگزار در سال 1399 انجام گیرد.

فن بازارهای تخصصی «سلامت»، «صنعت خودرو» و «شهر هوشمند»  

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران با اشاره به همکاری این نهاد با مجموعه‌های صنعتی کشور، بیان کرد: در زمستان 1398 تفاهم نامه‌ای با شرکت ساپکو (وابسته به گروه صنعتی ایران خودرو) در حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد و گردید تا اقدامات نهایی برای تشکیل فن بازار تخصصی صنعت خودرو با همکاری دو طرف انجام گیرد. این تفاهم‌نامه در واقع سندی است برای راه‌اندازی فن بازار صنعت خودرو و این حوزه را نیز به جمع فن بازارهای تخصصی اضافه خواهد کرد. امیدوار هستیم با توجه به اقدامات انجام گرفته در سال جدید شاهد آغاز به کار عملیاتی سه فن بازار تخصصی تخصصی «سلامت»، «صنعت خودرو» و «شهر هوشمند»، علاوه بر  فن بازار تخصصی صنعت گاز باشیم.

200 میلیارد ریال قرارداد بازاریابی محصولات دانش بنیان

رئیس شبکه فن ملی ایران، بیان کرد: در کنار فعالیت‌های توسعه‌ای و ایجاد و تاسیس فن بازارهای جدید، باید به آمار گردش مالی  و تعاملات فناورانه انجام گرفته در درون این شبکه نیز اشاره کرد. در سال 1398  موفق شدیم که در شبکه فن بازار ملی ایران حدود 210 قرارداد بازاریابی محصولات فناورانه را نهایی کنیم. تعداد 70 فقره فروش محصولات دانش بنیان و فناورانه، دیگر اتفاق امید بخش رخ داده  در شبکه فن بازار ملی در سال 1398 بود. این مقدار فروش حاصل  بیش از 200 میلیارد ریال قرارداد است که برای بازاریابی محصولات دانش بنیان منعقد شد.

صدرخانلو، کمک به جذب سرمایه را از جمله دیگر وظایف این شبکه برشمرد و گفت: در سال 1398، حدود 260 جلسه B2B با مدیریت این شبکه برگزار شد و این جلسات در نهایت به جذب 45 فقره با رقم کلی جذب سرمایه حدود 350 میلیارد ریال منتهی گردید.

نیازهای صنعتی ارجاع شده

رئیس شبکه فن بازار ، در ادامه با اشاره به نیازهای صنعتی ارجاع شده به این مرکز،  بیان کرد: در سال 1398 حدود 86 نیاز صنعتی با رقم کلی 30 میلیارد ریال به این شبکه ارجاع داده شد که توسط اعضای شبکه فن بازار و با تسهیل‌گری بروکرهای فعال در درون شبکه، این نیازها مرتفع شد.

همچنین در سال 1398 در حدود 400 تقاضا از سوی اجزای مختلف صنعت و تولید کشور به شبکه فن بازار عرضه شد که در مقابل این حجم تقاضا، 13745 مورد فناوری نیز  از سوی شرکت‌های فناور و دانش بنیان عضو شبکه عرضه گردید. نتایج  تقابل این حجم از عرضه و تقاضا، رفع نیازهای صنعتی و بازاریابی محصولات دانش بنیان بوده است.

برنامه های شبکه فن بازار ملی ایران در سال 1399

وی با توضیح سهم سرمایه گذاری فناورانه در فعالیت‌های شبکه فن بازار ملی ایران، اظهار کرد: در سال 1398 همچنین 32 قرار داد سرمایه گذاری فناورانه به ارزش نزدیک به 900 میلیارد ریال  امضاء شدند. این قراردادها در مراحل  نهایی اجرا قرار داشته و امید داریم با همکاری دستگاه‌های مربوطه در سال  جدید شاهد عملیاتی شدن این قراردادها باشیم.

وی یکی از برنامه های سال جدید (1399)  را که برای شبکه فن بازار کشور از اولویت بالای برخوردار است، اضافه کردن استان‌های باقیمانده به این شبکه خواند و افزود: در این خصوص اقدامات اولیه در سال 1398 انجام گرفته است و امیدوار هستیم با افزایش تعامل با مدیریت استانی، بتوانیم این مهم را محقق سازیم.

رئیس شبکه فن بازار افزود: اقدام دیگری که در سال 1399 حتماً پیگیری می‌شود، فعال کردن هر چه بیشتر فن بازارهای تخصصی است. ما در شبکه فن بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مامور هستیم که بر اساس مسیر تعیین شده در نقشه جامع علمی کشور، مقدمات تجهیز کلیه صنایع حوزه‌های الف این نقشه به فن بازارهای تخصصی را فراهم آوریم.

بروکرها

صدرخانلو، بروکرهای فناوری، یا کارگزاران تجارت فناوری را یکی از اجزای مهم شبکه فن بازار معرفی کرد و گفت: در شبکه فن بازار ملی ایران یکی از اجزای دارای ارزش افزوده قابل توجه، بروکرهای فناوری هستند. بر این اساس برنامه‌ریزی شده است تا در سال  1399  فعالیت بروکرها به شکل قابل ملاحظه‌ای توسعه یافته و بر تنوع کاری آنها افزوده شود تا در نهایت برنامه کاری آنها به شکل بهینه‌ای، عملیاتی گردد. از فعالیت‌های دیگر شبکه فن بازار غنی سازی و باز آفرینی پورتال شبکه فن بازار خواهد بود. با توجه به اینکه این پورتال محل رجوع و کسب اطلاعات در زمینه تبادلات فناوری است، لازم است که این سامانه همگام با توسعه فعالیت‌ها در شبکه، به روز رسانی گردد و توسعه یابد.

وی ابراز امیدواری کرد که در نهایت شبکه فن بازار  در بدنه اکوسیستم فناوری و نوآوری نقش خود را به شکل رضایت بخش ایفا کرده و ادامه، حمایت‌های موثر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را پیش نیاز ضروری تحقق این مسئله خواند.

پایان پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *