بازتاب پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران در رسانه های جهان؛ دستاوردی بزرگ و تحولی نوین برای ایران

[ad_1]

به گزارش سیتنا به نقل از تارنمای شبکه‌ی العالم، صبح امروز (چهارشنبه) سوم اردیبهشت ماه 99، نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

به دنبال انتشار خبر در مدار قرار گرفتن نخستین ماهواره نظامی ایران تارنمای خبری بی بی سی در خبری فوری با تیتر “سپاه پاسداران از ‘پرتاب موفقیت‌آمیز’ نخستین ماهواره نظامی ایران خبر داد” آن را بازتاب داد.

تارنمای بی بی سی خاطرنشان کرد، پایگاه خبری سپاه پاسداران با اعلام این خبر نوشت “ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه) از ماهواره بر ۲ مرحله ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت”.

این رسانه انگلیسی همچنین عنوان کرد که دیگر خبرگزاری‌های ایران از جمله ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران هم به پوشش این خبر پرداخته‌اند.

دستاوردی بزرگ و تحولی نوین برای ایران

خبر پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره ایران در مدار زمین به سرعت در سرخط اخبار رسانه های منطقه و جهان قرار گرفته به طوری که بلافاصله پس از انتشار این خبر در رسانه های کشورمان، رسانه های انگلیسی زبان رویترز و نیویورک تایمز همچنین شبکه خبری روسی آرتی و اسپوتنیک این خبر را بازتاب دادند.

خبرگزاری اسپوتنیک پرتاب ماهواره نظامی ایران را “دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران” برشمرده و خاطرنشان کرد که پیش از این در خبرها، اطلاعاتی از پرتاب سه ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران منتشر شده بود و این که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران با تأکید بر این که فعالیت هفت سال گذشته این پژوهشگاه در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار بوده، بیان داشته که در حوزه طراحی و ساخت ماهواره نیز ماهواره مخابراتی ناهید ۱ را به پایان رسانده که آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی پارس ۲ هم در دست تجمیع است، همچنین مدل مهندسی ماهواره ناهید ۲ نیز پایان رسیده و مراحل ساخت مدل کیفی و پروازی آن در دست اقدام است.

نخستین ماهواره نظامی ایران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت

علاوه بر رسانه های غربی، رسانه های عربی منطقه نیز به سرعت خبر پرتاب موفقیت آمیز نخستین ماهواره نظامی ایران را که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مدار قرار گرفت، منتشر کردند. در این زمینه رسانه های لبنانی النشره، المنار و ال بی سی و همچنین خبرگراری رسمی سوریه “سانا” و الشرق الاوسط، پایگاه اطلاع رسانی الغد عراق، شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق و بخش عربی شبکه خبری فرانس 24 به سرعت به انتشار این خبر مبادرت کردند.

تارنمای روزنامه النشره لبنان خبر قرارگرفتن اولین ماهواره نظامی ایران در مدار زمین را منتشر و تصریح کرد: این ماهواره نظامی توسط موشک حمل کننده قاصد ساخت ایران در ۲ مرحله پرتاب شد و در فاصله ۴۲۵ متری بر روی مدار زمین قرار گرفت.

شبکه عربی زبان روسیا الیوم نیز اعلام کرد نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

شیطنت شبکه خبری فرانس 24

شبکه خبری فرانس 24 هم در بخش عربی خود خبر پرتاب اولین ماهواره ایران به فضا را پوشش داد و به نقل از مقامات سپاه اعلام کرد، موشک قاصد، ماهواره نور 1 را با موفقیت در مدار زمین قرار داد.

این شبکه خبری در شیطنتی رسانه ای نیز خاطرنشان کرد که آمریکا ایران را متهم کرده از برنامه پرتاب ماهواره به مدار زمین به عنوان پوششی برای توسعه صنایع موشکی استفاده می کند و در عین حال گفته که ایران برنامه های موشکی خود را خط قرمز غیر قابل مذاکره اعلام کرده است.

پرتاب موفق اولین ماهواره ایرانی با موشک حمل کننده قاصد

پایگاه اطلاع رسانی الغد عراق نیز با انتشار این خبر نوشت: اولین ماهواره نظامی ایران توسط سپاه پاسداران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت.

این رسانه عراقی در مدار قرار گرفتن اولین ماهواره ایرانی را توسط موشک حمل کننده قاصد بازتاب داد و افزود: موشک قاصد از بیابان های مرکز ایران پرتاب شده است.

الغد تصریح کرد که این اقدام دستاوردی بزرگ برای ایران در زمینه موشکی است.

در همین حال شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق با انتشار این موفقیت بزرگ گزارش داد که با قرار گرفتن ماهواره نظامی ایران بر روی مدار زمین ، این کشور به موفقیت بزرگی دست یافته که نشاندهنده توانایی آن در زمینه موشکی است.

قرار گرفتن اولین ماهواره ایران در مدار ۴۲۵ کیلومتری

روسیا الیوم نیز با اشاره به اینکه این ماهواره نظامی با عنوان ” نور ۱ ” و با استفاده از موشک حمل کننده ” قاصد ” در ۲ مرحله پرتاب شده است به نقل از سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: این ماهواره در مدار ۴۲۵ کیلومتری از سطح زمین در حال چرخش است.

شبکه روسی روسیا الیوم با اشاره به موفقیت ایران در پرتاب اولین ماهواره به مدار زمین خاطرنشان کرد: این موفقیت در حالی است که در ماه فوریه گذشته، وزارت دفاع ایران از عدم موفقیت ماهواره ساخت داخل ” ظفر ” برای قرار گرفتن در مدار زمین خبر داده بود ولی ماهواره سپاه امروز در مدار زمین قرار گرفت.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *