پیگیری کارت خودرو؛ علل + روش ها

پس از تعویض و نصب پلاک جدید، کارت خودرو برای خریدار پست می‌شود و در اختیار او قرار می‌گیرد. تمامی اطلاعات مربوط به اتومبیل در این کارت ثبت شده است. این کارت به منزله‌ی شناسنامه‌ی خودرو است و هنگام استفاده از خودرو همیشه باید آن را به همراه داشته باشید. شما در مورد اطلاعاتی که در کارت ماشینتان نوشته شده است تا چه اندازه می‌دانید؟ یا اینکه دانسته‌های شما در خصوص پیگیری کارت خودرو تا چه حد است؟ ما در این نوشتار می‌خواهیم به بررسی تمام راه‌های موجود برای پیگیری کارت خودرو و علل دیرکرد  آن بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

«پیگیری کارت خودرو یکی از مواردی است که در خرید خودرو با آن مواجه می‌شوید؛ کارت خودرو به محل سکونت مالک خودرو ارسال خواهد شد. گاهی ممکن است کارت ماشین به دستتان نرسد در این صورت کارت خودرو برگشتی محسوب می‌شود. برای پیگیری کارت ماشین روش‎های متعددی وجود دارد؛ برای مثال می‌توانید به سایت اداره پست مراجعه و یا از کد دستوری USSD استفاده کنید.»

  اطلاعاتی که در کارت خوردرو ثبت می‌شود چه هستند؟

 در کارت ماشین اطلاعات خود وسیله‌ی نقلیه و مشخصات صاحب آن ثبت شده است. در قسمتی که مربوط به اطلاعات مالک وسیله‌ی نقلیه است، مشخصاتی مانند نام مالک، شماره‌ی ملی و شماره‌ی شناسنامه، نام پدر و کد پستی نوشته شده است. اطلاعات وسیله‌ی نقلیه نیز شامل نوع و مدل خودرو، سیستم، رنگ، ظرفیت و پلاک ، شماره شاسی و شماره‌ موتور و … است. روی هر کارت خودرویی VIN کد نوشته شده است که از اطلاعات بسیار مهم وسیله‌ی نقلیه به شمار می‌رود. این کد به معنای شماره شناسایی خودرو است و مانند اثر انگشت برای دو خودرو نمی‌توان یک VIN کد یکسان در نظر گرفت. این کد از چپ به راست باید خوانده شود و هر کدام از حروف و اعداد آن معنا و مفهوم خاصی دارند. وین کد‌ها اطلاعاتی نظیر کارخانه‌ی سازنده، مدل ماشین و نوع بدنه را برای ما مشخص می‌کنند. با این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که پیگیری کارت خودرو از اهمیت ویژ‌ه‌ای برخوردار است.

 راه‌های پیگیری کارت خودرو

 کاملا مشخص است که پیگیری کارت خودرو بر عهده‌ی صاحب ماشین است. پیگیری کارت خودرو از راه کد USSD و از طریق اداره‌ی پست دو روش شناخته شده‌ای هستند که در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

پیگیری کارت خودرو از طریق اداره پست

افرادی که با روش‌های مدرن امروزی چندان آشنایی ندارند، ترجیح می‌دهند از طریق تماس با اداره‌ی پست و یا مراجعه‌ی حضوری به آن‌جا اقدام به پیگیری کارت خودروی خود کنند. البته مراجعه به سامانه‌ی اداره‌ی پست با آدرس post.ir  روش دیگری برای پیگیری کارت خودرو است. برای این کار کافیست پس از ورود به سایت گزینه‌ی “رهگیری مرسولات سازمانی” را انتخاب کنید و از وضعیت کارت خود مطلع شوید.

 پیگیری کارت خودرو به روش کد USSD 

در این روش کافیست کد دستوری *10# را شماره گیری کنید. پس از آن می‌توانید از خدمات گوناگون ناجا از طریق تلفن بهره ببرید. یکی از این خدمات پیگیری کارت خودرو است. بدین صورت که شما گزینه‌ی خدمات راهور را انتخاب می‌کنید و از وضعیت کارت ماشینتان مطلع می‌شوید.

زمان مورد نیاز برای صدور کارت خودرو

به طور معمول پروسه‌ی دریافت کارت خودرو به 10 روز زمان نیاز دارد. شما می‌توانید در طی این مدت برای پیگیری کارت خودروی خود به  سامانه “رهگیری مرسولات سازمانی” در سایت اداره پست مراجعه کرده و با وارد کردن شماره پلاک از روند صدور کارت با خبر شوید.

 پیگیری کارت خودرو برگشتی

ممکن است هنگامی که مامور پست کارت ماشینتان را به درب منزلتان می‌آورد، شما در منزل حضور نداشته باشید و یا اینکه به دلیل آدرس اشتباهی مامور پست دچار سردرگمی شده باشد و کارت به دست شما نرسد. در این صورت کارت به اداره‌ی پست برگشت داده می‌شود و تا سه ماه در آنجا می‌ماند. در این مواقع شما به عنوان مالک خودرو باید به صورت حضوری به اداره‌ی پست مراجعه کرده و اقدام به پیگیری کارت خودروی خود نمایید. اگر در مدت این سه ماه باز هم شما موفق به دریافت کارت خودروی خود نشوید، می‌توانید از طریق پیگیری مرسولات سازمانی پست، تماس با واحد ارتباط با مشتریان پست، پیگیری کارت با کد USSD، پیگیری از طریق ناجا، پیگیری کارت از طریق راهور (مراکز تعویض پلاک)، پیگیری از طریق پیامک و یا شهرک آزمایش اقدام کنید.

 مدارک مورد نیاز برای پیگیری کارت خودرو

  • سند مالکیت منزل مسکونی و یا قولنامه‌ای که نام صاحب ماشین در آن ذکر شده باشد.
  • در صورت سکونت در منزل والدین، سند و یا اجاره نامه که به نام والدین باشد.
  •  معرفی نامه از محل خدمت که آدرس محل سکونت در آن ذکر شده باشد. ( مخصوص کارکنان دولت و نیروهای مسلح )
  • سند مالکیت به نام همسر مالک خودرو
  •  آخرین قبض گاز، برق و یا آب منزل مسکونی

پیگیری کارت خودرو با ارائه‌ی هر کدام از مدارک فوق صورت می‌گیرد.

 علت‌های نرسیدن کارت خودرو

همان‌طور که می‌دانید سند و کارت خودرو از طریق پست به درب منزل فرستاده می‌شود. اما به دلایلی مثل آدرس اشتباهی و یا در منزل نبودن مالک خودرو، کارت برگشت خورده و به اداره‌ی پست فرستاده می‌شود.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود کارت خودرو به دست شما نرسد، این است که ممکن است اطلاعات پیگیری کارت خودرو به طور کامل در سیستم رهگیری مرسولات سازمانی وجود نداشته باشد.

سخن پایانی

 کارت خودرو به منزله‌ی شناسنامه خودرو محسوب می‌شود و از مدارک مهمی است که در آن مشخصات صاحب خودرو و اطلاعات اتومبیل ذکر می‌شود. روش‌های متعددی برای پیگیری کارت خودرو وجود دارد که هر کدام از شما می‌توانید متناسب با شرایط خود یکی از روش‌های مراجعه به اداره‌ی پست و یا ارسال کد دستوری USSD را استفاده کنید.

Be the first to reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *